Rozhovor s fotografom Deme Danielom pri príležitosti otvorenia výstavy jeho fotografií v Štúrove

ŠTÚROVO 1. december 2015 – V poslednom mesiaci roku sa v štúrovských  médiách rozšírila správa, že v Mestskom múzeu budeme môcť vidieť fotografie ruského prezidenta Putina, kráľovnej Alžbety, bývalého prezidenta USA Busha a pápeža.
daniel deme - whitehall - vystava fotografii 1 20151201 2024805829

Od 2. decembra 2015 tu bude vystavovať  fotografie rodák z Nových Zámkov, pán Daniel Deme, momentálne žijúci v Londýne. Doktorát dostal na Evanjelicko-teologickej fakulte v Londýne. Vyučoval aj bojové umenie a vďaka znalosti japonského jazyka pracoval v Prahe ako animátor. O svojom zaujímavom živote a aj o fotografiách sa s nami pán Deme ochotne pozhováral.
Pán Deme fotografuje už 15 rokov a známym sa stal ako diplomatický fotograf. Fotografuje aj na rôznych podujatiach, dostáva množstvo ponúk na fotografovanie aj zo strany tlače. Návštevníci štúrovskej výstavy môžu vidieť fotografie následníkov kráľovského trónu aj politikov. Popri fotografiách Vladimíra Putina nájdeme aj portrét Pelého a na ďalších môžeme vidieť kráľovnú Alžbetu ako vystupuje z kočiara obklopená lokajmi. Pán Deme okrem anglickej kráľovskej rodiny fotografoval aj Dustina Hoffmana, Michaela Jacksona, Robbie Williamsa, Arnolda Schwarzeneggera, Micka Jaggera, Mickeyho Rourka, Naomi Campbell, Yoko Ono, Rihannu, niekoľkých amerických prezidentov  a aj najlepšieho golfového hráča sveta, Tigera Woodsa…  spomenúť všetky známe osobnosti z jeho fotografií  by zabralo veľa času.  Tieto ale aj ďalšie zaujímavé fotografie si môžeme prezrieť na výstave.
daniel deme - whitehall - vystava fotografii 2 20151201 1170659375
Patrónom výstavy bude primátor mesta Štúrovo, Eugen Szabó a výstavu otvorí  jeho zástupkyňa,  Kornélia Slabáková.  V kultúrnom programe vystúpi  Duo Dallamvilág zo Štúrova. Na otvorení výstavy budú mať návštevníci možnosť  pozhovárať sa online, prostredníctvom  skypeu, s pánom Danielom Deme  v Londýne, rovnako ako aj my.
 
Minulý rok si mal výstavu vo svojom rodnom meste, v Nových Zámkoch, v priebehu tohto leta v Ostrihome, potom v  Búči a teraz budeš mať výstavu aj v Štúrove…  čo si myslíš, v kraji kde ťa nikto nepozná, je takáto výstava pre teba výzvou?
Fotografie na túto výstavu boli vybraté pre moje rodné mesto. V prvom rade som chcel tunajším mladým ľudom ukázať, že cesta z Nových Zámkov môže viesť aj tým smerom ako si človek vysníva vo svojich snoch, len sa treba pustiť tou cestou. V druhom rade som touto výstavou chcel odpovedať na otázku „a ty čo robíš, Danko, v tom veľkom meste  Londýne?“ svojim známym. Keby som vedel, že tieto fotografie vystavia aj v Ostrihome a inde, možno, že by som  vybral iné, ale aj tak si myslím, že z nich ľudia budú mať radosť.
 
Tvoje fotografie kupuje aj svetová tlač, aj MTI. Keby sa z nejakého dôvodu nepodarili oni by boli bez fotografií a ty bez práce, to znamená, že máš obrovskú zodpovednosť. Zažil si už kvôli tomu nejaké ťažké situácie?
Už boli také chvíle. Zasekol sa fotoaparát  a to v najnevhodnejšom momente, preto teraz nosím so sebou dva aparáty. Alebo pred niekoľkými rokmi som sa pripravoval na filmový festival v Cannes, keď sa mi pred odchodom stalo, že som sa pošmykol pri práci a fotoaparát spadol na zem. Pokazil sa  a nevedel som, s čím budem ďalší týždeň v Cannes pracovať. Našťastie ako fotografa ma sponzoruje Nikon, a oni mi pomohli.
 
Fotografuješ  aj portréty, toto ako funguje? Máš v Londýne fotografické štúdio, kde ťa môžu navštíviť známe osobnosti, alebo ty zvykneš chodiť na dohodnutý čas na vopred dané miesta?
Chodím na dohodnuté miesta, niekedy zoberiem so sebou aj asistenta a tam robíme fotografie. To sú zaujímavé výzvy, lebo niekedy je miesto veľmi zaujímavé a pekné, čo mi pomôže, no viackrát sa stane, že fotografujeme v nudných kanceláriách a tam musím porozmýšľať, aby som z toho vymyslel, vytvoril pekné a zaujímavé fotografie.
 
Už si fotografoval veľa celebrít, alebo si im vytvoril portfólio, akí sú oni ako ľudia, podľa teba?
Aj známe osobnosti sú samozrejme ľudia, sú medzi nimi dobré postavy pre fotografovanie, ale sú aj takí, pri ktorých musím použiť všetko moje úsilie, aby sme mohli vytvoriť pekné fotografie. Najčastejšie sú klienti spokojní s prácou fotografa vtedy, keď nájdeme navzájom spoločnú reč pri práci.
 
Môže si fotograf alebo reportér vytvoriť vzájomné priateľstvo  so známymi osobnosťami?
Toto nie je pravdepodobné. Podľa mňa by sme museli stroskotať na neobývanom ostrove s niektorými osobnosťami aby z toho niečo bolo, ale aj tak je viac pravdepodobné, že by to neskončilo dobre.
 
V tvojich fotografiách sa skrýva množstvo príbehov. Vieš si predstaviť, že by sme ich mohli vidieť  v nejakom knižnom vydaní?
Nie, čas takýchto kníh už odznel, všetko si dnes môžeme pozrieť na internete. A ani to nepovažujem za nutné, moje fotografie patria do dennej tlače a nie do kníh alebo rôznych galérií.
 
Porozprávaj nám nejaký zaujímavý príbeh čo si zažil pri práci.
Raz sme boli fotografovať ochrancov prírody pri jednej elektrárni v Anglicku, keď sa stalo, že aktivisti prerazili policajný kordón a doslova atakovali elektráreň. My sme skúšali bežať za nimi, ale celý komplex bol obklopený vodou. S dvoma kolegami sme začali hľadať, kde by sme mohli prejsť, ale prechod bol asi kilometer ďaleko. Jednému z kolegov prišlo na um, že prejde cez vodu spolu aj s celým príslušenstvom. Chceli sme ho odhovoriť, ale on sa len smial a hneď sa začal brodiť cez vodu s dvoma celkom novými prístrojmi. Keď už bol do polovice tela vo vode ešte stále sa usmieval, a ukazoval na nás prstom, ale keď už bol po krk vo vode a všetko príslušenstvo plávalo, už mu nebolo do smiechu. Jeho sme vytiahli z vody, ale prístroje sme už nemohli zachrániť, urobil škodu približne v hodnote 15.000,- Eur.
 
Často som počul, že niektoré osobnosti sú hysterické, aký je na to tvoj názor?
Je to pravda, ale najčastejšie nie tí, o ktorých sa to hovorí, alebo píše. Aj ja by som bol hysterický, keby som bol stále obklopený vyzváňajúcimi teenagermi, musel by som stále cez nich prebíjať a roky by som sa nemohol pokojne poprechádzať napríklad po ulici.
 
Som presvedčený, že tvoja výstava osloví veľa ľudí, Ty si jeden z mála maďarov zo Slovenska, ktorému sa podarila taká skvelá kariéra.
Veľa slovenských fotografov má oveľa významnejšie portfóliá ako ja, dokonca aj z môjho rodného mesta môžem spomenúť jedného, ku ktorému sa ani priblížiť neviem čo sa týka fotografií, volá sa László Aigner.
 
Prajem ti teda veľa úspechov v práci a želám ti tisíce príjemných zážitkov a prekvapení.
 
Po Nových Zámkoch, Ostrihome a Búči si výstavu môžete pozrieť v Štúrovskom Mestskom Múzeu do 5. januára 2016. Potom sa výstava presťahuje do Levíc. O tom či ďalšia výstava bude v Prahe, Bratislave, Brne alebo Bruseli sa ešte rozhoduje.

 

Lajos Telek
Fotografie: z fotoalbumu pána Daniela Deme

Related Posts

Ad Widget

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook
RSS
Follow by Email