Zázračný svet zberateľky plyšových medvedíkov – rozhovor so Szóda Józsefné/Egy mackógyűjtő csodálatos világa – Interjú Szóda Józsefnével

Do Mestského Múzea v Štúrove prichádza fantastická zbierka, pozvánky a plagáty už oznamujú udalosť, ktorej hlavnou hrdinkou je Józsefné Szóda z obce Tokod v Maďarsku a jej kráľovstvo medvedíkov. Pred výstavou sme sa pozhovárali s majiteľkou zbierky.
svet medvedikov 1 20170524 1052773041

Ako vzniklo vaše kráľovstvo medvedíkov?
Nakoľko som pracovala ako učiteľka v materskej škole, každodenne som bola v kontakte s hračkami. Na dôchodku hry pokračovali aj prostredníctvom  mojich vnukov. Aj dnes je mojím presvedčením, že hlavnou činnosťou detí je hra. Vďaka výtvarným hrám sa vyvíja ich osobnosť. K tomu sa snažím motivovať deti a dospelých, na recykláciu starých hračiek.
 Koľko rokov sa zaoberáte so zberateľstvom  a koľko ich už máte?
Zbierať som začala v roku 2001 a mám viac ako 2000 rozličných medvedíkov. Na výstavách ich vždy ukážem iba toľko, koľko mi umožní priestor.
Čo má možnosť vidieť ten, kto príde na túto výstavu? Má táto výstava nejaký plán štruktúry?
Návštevníci môžu vidieť momenty zo života medvedíkov, na ktorých môžeme vidieť hravú náladu malých detí, kreativitu a rôzne situácie z každodenného života. Objaví sa napríklad macko Poo, TV medvedík, medvedia nemocnica, mliečny bar, ľadové medvede… Tu nejde o hodnotu vystavených kúskov, ale skôr  o detskú kreativitu a vzhľad, vďaka čomu mackovia ožijú.
svet medvedikov 2 20170524 1294945834
V Maďarsku je viacero zberateľov medvedíkov, ktorí majú tiež pekné zbierky. Viete o sebe navzájom?
Viem o viacerých zberateľoch ale nie som s  nimi v  osobnom kontakte.
Doteraz kde všade bolo možné vidieť túto výstavu a aké plány máte do budúcna? Chcete ešte niekde na Slovensku vystaviť vašu zbierku?
Prvá výstava bola v obci Tokod, na Sviatku Remeselnícstva, potom nasledovalo Nyergesújfalu a Komárno. Najkrajšie obdobie výstavy bolo, keď medvedíkov mohli navštíviť v budove starej školy. Výstavu privítali aj v Székesfehérvári a teraz ju návštevníci môžu vidieť v Štúrove. No ak budú vhodné podmienky, radi vezmeme výstavu aj niekam inam.
svet medvedikov 3 20170524 1089446952
Ďakujem za rozhovor Lajos Telek.
Fotky z archívu Szóda Józsefné
 
———
 
Egy fantasztikus gyűjtemény érkezik ma  a Párkányi városi múzeumba, a meghívó és a plakátok már hirdetik az eseményt, amelynek egyik főszereplője Szóda Józsefné Tokodról és az ő fantasztikus Mackó birodalma. A kiállítás előtt beszélgettünk a gyűjtemény tulajdonosával. svet medvedikov 4 20170524 1240761850
Hogyan kezdődött az ön Mackó birodalma?
Mivel óvónőként dolgoztam, kezdettől fogva élő kapcsolatom volt a játékkal. Nyugdíj után az unokákon keresztül folytatódott a nagy játék. Meggyőződésem ma is, hogy a gyermek legfőbb tevékenysége a játék. Az alkotó játékon keresztül fejlődik a személyisége. Erre próbálom motiválni a gyermeket, a felnőtteket pedig a régi játékok újrahasznosítására.
Hány éve foglalkozik a gyűjtéssel és eddig hány mackója van?
2001-ben kezdtem el gyűjteni a macikat, jelenleg több, mint 2000 különböző mackóm van. A kiállításokon mindig csak annyit mutatunk be, amennyire lehetőséget ad a terem.
Aki eljön erre a kiállításra mit fog látni? Van-e valamilyen struktúraterve a kiállításnak?
A látogatók életképeket láthatnak a mackók világából, melyekből visszaköszön a kisgyerekek játékos kedve, kreativitása és szerepjátéka. Megjelenik többek között Micimackó, a TV maci, mackó-kórház, tejbár, valamint jegesmedvék és társaik… Itt nem a kiállított darabok értékén van a hangsúly, hanem a gyermeki képzelet és a látvány a fontos, mely élővé varázsolja a mackókat.
svet medvedikov 5 20170524 1297864533
Magyarországon több gyűjtő van, akik gyűjtik a mackókat és nagyon szép gyűjteménnyel rendelkeznek. Tudnak egymásról?
Tudomásom van más gyűjtőkről, de személyes kapcsolatom nincs velük.
Eddig hol lehetett látni ezt a kiállítást és mik a jövőbeli tervei? Másutt is szeretné bemutatni Szlovákiában ezt a kiállítást?
Az első kiállítás Tokodon, a Mesterségek Ünnepén volt. Ezután Nyergesújfalu és Komárom következett. A kiállítás legszebb időszaka az a fél év volt, amikor a tokodi öreg iskola épületében lehetett meglátogatni a mackókat. Vendégszerepelt a kiállítás Székesfehérváron is és most Párkányban lesz látható. Ha a feltételek adottak, szívesen visszük máshova is a gyűjteményt.
 
Köszönöm a beszélgettést
Telek Lajos

 Fotók  Szóda Józsefné archivából valók

Related Posts

Ad Widget

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook
RSS
Follow by Email