Oslavy 70. výročia oslobodenia v Štúrove

ŠTÚROVO 8. máj 2015 – Od chvíle čo sa skončila zatiaľ najkrvavejšia vojna v dejinách ľudstva uplynulo 70 rokov. Pre väčšinu ludí sú udalosti tých dní iba sprostredkovaná spomienka, čosi o čom so zatajeným dychom počúvali od rodičov a starých rodičov.
slavnostne zhromazdenie pri prilezitosti 70vyrocia oslobodenia 2015 3 20150507 1458456658

A práve preto, že tieto udalosti pomaly prikrýva prach času, musíme  sa zo všetkých síl snažiť nezabudnúť. Nezabudnúť na ľudí, ktorí umreli aby sme mohli žiť v pokoji, nezabudnúť na matky oplakávajúce synov, na manželky čo žialili za manželmi, na deti čo sa nedočkali otcov…
 
Pamiatke hrdinov sa 6. mája 2015 na Cintorín padlých sovietskych vojakov v Štúrove a k Pamätníku pri Kameníne prišli pokloniť: za Ruskú federáciu – Petr Borisov, prvý tajomník veľvyslanectva; za VÚC Nitra – Ing. Ladislav Marenčák; za OÚ Nové Zámky – Ing. Mária Hrušková; za SZPB v Bratislave – p. Viliam Longauer tajomník a Zdenko Marton vedúci organizačného oddelenia; za Oblastný výbor SZPB Nové Zámky – Jozef Marunič, predseda; za Oblastný výbor SZPB Nitra – Jozef Havel; za Oblastný výbor SZPB v Leviciach – Ján Hamar; primátor mesta Štúrovo – Ing. Eugen Szabo a viceprimátorka PaedDr. Kornélia Slabáková; pracovníci CÚ s námestníkom CÚ  E. Muchom; riaditeľ OO PZ v Štúrove Gabriel Szalatnyai; starosta obce Kamenín – Jozef Grman; starostovia okolitých obcí; za politické strany a organizácie: SMER SD – Ján Elzer; MO MS – Margaréta Vyšná; SNS – Jozef Chovan; MOST Híd – Andrea Vitkóová; ďaľší hostia – zástupcovia  Múzea v Pohronskom Ruskove; žiaci ZŠ a SŠ, členovia  SZPB z Komjatíc, Štúrova, Oblastného výboru SZPB v Leviciach, občania Štúrova, Kamenína a okolitých obcí.
 
Súčasťou slávnosti bol aj kultúrny program v podaní učiteľov ZUŠ Ferenca Liszta v Štúrove, folklórneho súboru Matice Slovenskej z Lehoty, súboru ľudových tancov z Kamenína, speváckeho zboru Matice slovenskej zo Štúrova a básne v slovenskom, maďarskom a ruskom jazyku.

Fotogaléria Štúrovo

Fotogaléria Kamenín

Zdroj: Štúrovčan.sk

Related Posts

Ad Widget

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook
RSS
Follow by Email