Štúrovské Centrum voľného času má novú riaditeľku – rozhovor

ŠTÚROVO 21. január 2015 – Mgr. Katarína Tungliová sa narodila v Komárne ale vyrastala v Štúrove. Po skončení štúdia na štúrovskom Gymnáziu pokračovala na Pedagogickej fakulte v Nitre, kde vyštudovala ruský jazyk a literatúru, občiansku náuka a anglický jazyk a literatúru.
centrum volneho casu 1 20160122 1477103134

Počas svojej kariéry vyučovala na základnej aj strednej škole. V roku 2003 začala pracovať na Strednej odbornej škole v Štúrove (jej otec tu dlhé roky pôsobil ako učiteľ telesnej výchovy), kde vyučovala predovšetkým anglický jazyk a venovala sa rôznym medzinárodným projektom. Založila aj jazykovú školu a ako lektorka vyučovala Business English v rôznych firmách v Štúrove (Smurfit Kappa, Icopal…). Od 1. januára 2016 je novou riaditeľkou štúrovského Centra voľného času (CVČ).
 
Čo vás najviac motivovalo uchádzať sa o vedenie CVČ v Štúrove?
Som človek, ktorý má rád výzvy a rád sa posúva ďalej. Toto bola možnosť ako v prospech CVČ a tiež mesta využiť moje skúsenosti a nápady. Centrum si ma získalo vďaka prístupu ľudí, ktorí tam pracujú. Dávajú do svojej práci veľa lásky, pozornosti a energie. Medzi vychovávateľmi a deťmi je zvláštne, magické puto, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, ale treba to zažiť. Deti a mládež prichádzajú do centra tráviť svoj čas rôznymi aktivitami, ktoré ich bavia a kde sa vedia ďalej rozvíjať. Pri práci s nimi vidieť s akým oduševnením a zanietením to robia. Deti a mladí ľudia tu zabúdajú na každodenné starosti a venujú sa svojim koníčkom. Našli si pri nich veľa priateľov a učia sa dôležitým zručnostiam, ktoré budú ďalej využívať vo svojom živote a v práci. 
centrum volneho casu 2 20160122 1499360882
Máte už takouto prácou skúsenosti?
Je to práca, ktorá je iná akú som doposiaľ robila, ale je veľmi dôležitá: učiť deti, ako efektívne a zmysluplne tráviť voľný čas a tiež rozvíjať ich talent a zručnosti. Mám bohaté skúsenosti vo vyučovaní cudzích jazykov a tie prinášam aj do Centra, keďže som tvorila nové krúžky ako napríklad: „Tea at five“ – konverzácia v anglickom jazyku pri šálke čaju, alebo projektové vyučovanie v anglickom jazyku, alebo príprava študentov na maturitu. Pracovala som v minulosti na niekoľkých regionálnych aj medzinárodných projektoch a tieto skúsenosti by som chcela využiť aj tu. Organizovala som tiež tábory pre deti, takže to je niečo, v čom môžem v CVČ pokračovať. 
 
Aké máte plány do budúcnosti?  Čo chcete v CVČ vylepšiť?
V prvom rade by som rada vytvorila centrum, ktoré ponúka širokú paletu voľno-časových aktivít pre deti a mládež. Rada by som pritiahla predovšetkým stredoškolskú mládež. Centrum má bohatú tradíciu, na ktorej má určite zmysel stavať. Sú tu záujmové útvary, ktoré pekne pracujú už dlhé roky. Ale rada by som posunula túto inštitúciu dopredu. Chceme sa otvoriť a vyjsť von medzi ľudí, otvoriť sa svetu a spolupracovať s európskymi krajinami na rôznych projektoch. Trochu  u nás absentuje šport, takže by som rada podporila športy, ktoré sú možno netradičné alebo nové. Areál, kde sa nachádzame je pekný a mám v pláne vytvoriť vhodné prostredie na rôzne aktivity. Viem si predstaviť multifunkčné ihrisko a tiež menšiu botanickú záhradu. Začíname pracovať s mládežníckym parlamentom, vytvárame tiež skupinu “ Mládež červeného kríža“ a mám v pláne pracovať na medzinárodných projektoch. Ďalším projektom, ktorý tento rok rozbiehame je spolupráca mládeže, mesta a podnikateľov. Rada by som, aby sa mládež stala plnohodnotným členom spoločnosti a mohla sa vyjadrovať k aktuálnej situácii v meste alebo v našom regióne a hlavne, aby bola vypočutá a akceptovaná. Mojím úsilím je, aby sme mohli ukázať deťom a mladým ľuďom, že voľný čas sa dá tráviť zmysluplne a naučiť ich, ako sa lepšie spoznať a využiť svoj talent a vedomosti k svojmu osobnému a profesionálnemu rozvoju. 
V ďalšej budúcnosti by som z centra rada vytvorila stredisko metodickej pomoci pre učiteľov a vychovávateľov. Radi by sme organizovali rôzne workshopy a semináre, ktoré budú pomáhať, či mládeži, ale aj ľuďom, ktorí s mladými ľuďmi pracujú.
 
Ďakujem za rozhovor
Marta Mesárošová, Štúrovčan.sk

Related Posts

Ad Widget

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook
RSS
Follow by Email