Chcú žiť medzi nami, nie vedľa nás

ŠTÚROVO 6. október 2017 – V roku 1997 vzniklo v Štúrove Združenie pre pomoc mentálne postihnutým (ZPMP). Po dvadsiatich rokoch obetavej práce, 21. septembra 2017 oslávilo ZPMP svoje narodeniny. 
20 vyrocie zmpm 4 20171006 1951365778

Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia organizácií na pomoc mentálne postihnutým a pozvaní hostia. Dobrovoľníci a sponzori, ktorí Združeniu počas obdobia jeho existencie pomáhali dostali ako prejav vďaky kytičku a malý darček. Samozrejme nesmela chýbať ani narodeninová torta.
20 vyrocie zmpm 2 20171006 1506574861

O svojej práci a činnosti ZPMP, hovorí jeho predsedníčka  pani Terézia Szűcsová:

Žijú medzi nami aj ľudia s mentálnym postihnutím. Osud ich ukrátil o mnoho zaslúžia si našu pozornosť. Aj v našom meste a okolí sú ľudia – deti, ktorí žijú v rodinách, neexistuje pre nich kolektívne zariadenie, v ktorom by realizovali svoje potreby. Za tým účelom sme si my rodičia založili Občianske združenie. Cieľom nášho združenia je uľahčiť život rodinám s mentálnym postihnutými členmi, ich  integráciu do spoločného života. Začiatky boli ťažké, nemali sme sa kde  stretávať, schôdze sme mávali v osobitnej škole na Sobieskeho ulici, programy nám robili žiaci osobitnej školy. Chodili sme na výlety, ktoré nám ponúkala Republiková Centrála, boli to rodinne výlety  s týždenným pobytom. V 2003 sme začali organizovať s pani Martou Szabovou  týždenný pobyt v Kováčovej, sem sme pozvali aj rodiny s deťmi z Maďarska, s ktorými sme spolupracovali. Oni nás pozvali na svoje výlety do Debrecínu, do Tokaja, do Egeru organizovalo to ÉFOÉSZ.

20 vyrocie zmpm 3 20171006 1017678760
Boli to rekondično-rehabilitačné pobyty, výmena skúseností. Z Bratislavy sme dostávali právne rady pre rodičov, ako vybaviť odvody pre mentálne postihnuté deti, vybavenie opatrovateľského príspevku,  asistenta, parkovaciu kartu, zbavenie svojprávnosti, ako tomu  predchádzať, právne rady. Na čo máme právo  a aj  naše deti. V roku 2005 – ZPMP z celého Slovenska sme sa zúčastnili na  zbierke s Tesco-m v Nitre, chodili tam naši dobrovoľníci spolu s Republikovou Centrálou – bolo to celoplošné  na celom Slovensku, bola to veľmi zodpovedná, náročná práca.
V roku 2008 vyzvalo naše združenie na spoluprácu Lúč svetla – Fenysugár, na stretávku  v bývalej základnej škole na ulici Rákocziho č. 82. Tu s nami spolupracovali a po ich odchode  v roku 2010  prenechali veci, hračky a iné predmety pre naše združenie. Od mesta sme požiadali o výpomoc, aby nám  ponechali miestnosť (kde sme doteraz ).  V roku 2013 nás vyhľadali z Balassagyarmatu, aby sme spolupracovali a poslali spoločne projekt do Vyšehradskej štvorky. Tento projekt sme vyhrali, bolo podaných okolo 800 projektov a my sme boli medzi úspešnými a dostali sme dotáciu – Cezhraničná spolupráca za integráciu do spoločnosti. Bol to výmenný projekt, museli sme urobiť trojjazyčné preklady – anglicky, maďarsky a slovensky. Veľmi nám s tým pomohla pani Fábriová Gizka s právničkou. Výmenné projekty boli 3x na území Slovenska a 3x na území Maďarska, bola to namáhavá práca. Tu sme sa lepšie zblížili a vznikali priateľstvá, ktoré trvajú dodnes. Navštívili sme veľa miest a detských domovov. V roku 2013 sme navštívili aj Národné divadlo v Bratislave, boli sme na detskom predstavení Sedem trpaslíkov, išli sme bezbariérovým autobuse, boli sme v hlavnom  meste pozrieť sa  aj na hrad, tento výlet nám zariadila pani Vilma Cipárová z Bratislavy. Niektoré deti boli tam po prvý krát v Bratislave 30. 11. 2016  som bola pozvaná do Budapešti do parlamentu, kde som dostala ocenenie od predsednícky ÉFPOÉSZ za Obetavú prácu s postihnutými deťmi, za čo som veľmi vďačná…

20 vyrocie zmpm 5 20171006 1203143475
Do Budapešti už chodíme každý rok do ZOO, kde sme pozvaní ako stáli návštevníci na Deň postihnutých, je tam aj televízia a sú tam známe osobnosti, ktoré nám dávajú autogramy.
Okrem toho sa už 10-rokov sa zúčastňujeme  na projekte Dobrý deň Nitra, kde posielame práce našich detí spolu aj so Špeciálnou školou v Štúrove Spolupracujeme  so združeniami z okolia ako napríklad s Novými Zámkami – pani Anitou Nagyovou  predsedníckou ZPMP.  Po rokoch sme dostali od mesta za symbolickú cenu priestory, kde sa stretávame, tu sa zaoberáme mentálne postihnutými. Pomáhajú nám odborníci  aj dobrovoľníci. S deťmi pripravujeme  programy ako napríklad  Deň matiek, maškarný ples. Chodíme do Galanty, na Deň prózy, Športový deň robíme na Vadasi. Takýmito aktivitami chceme uľahčiť život našich deti  a ich začlenenie sa do spoločnosť, aby boli hodnotní členovia – ľudia našej spoločnosti.
„Dovoľte nám  žiť medzi vami nie vedľa vás .“

20 vyrocie zmpm 1 20171006 1192532995
V kultúrnom programe vystúpili žiaci Základnej umeleckej školy Ferenca  Liszta v Štúrove a členovia tanečnej skupiny Latino & Standard Dance z Centra voľného času v Štúrove.
 
 
Marta Mesárošová, Štúrovčan.sk

Related Posts

Ad Widget

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook
RSS
Follow by Email