ŠTÚROVO 29. jún 2015 – Program dní mesta, nesúcich sa v duchu hesla „Naša budúcnosť v Európskej únii“, bol taký bohatý a pestrý, že sa všetko ani nedalo stihnúť.
Začal sa v piatok otvorením výstavy „Farebná Európa“ v Galérii Júliusa Bartu na pešej zóne a pred slávnostným otvorením sa ešte konala diskusia s poslancom Európskeho parlamentu, Pálom Csákym, v kine Danubius (diskusia s jeho kolegom Józsefon Nagyom čakala na záujemcov na rovnakom mieste v sobotu).
Po príhovoroch primátora Štúrova a zástupcov družobných miest (Baraolt, Rumunsko, Noda Brigitta – referentka mestského úradu; Bruntál, Česko, Ing. Libor Unverdorben – zástupca starostu; Kłobuck, Poľko, Jerzy Zakrzewski – primátor; Novi Bečej, Srbsko, Jakšić Mirjan – predsedkyňa zastupiteľstva), si prevzali ocenenia víťazi celonárodnej súťaže „Do práce na bicykli“ (koordinátorom súťaže v Štúrove bol Ing. Štefan Járek, predseda MŠO).
Mesto Štúrovo získalo trofej „Najúspešnejšie mesto“ v kategórii „najviac zapojených tímov na počet obyvateľov“; Zoltán Volter z mestskej polície bol za víťazstvo v kategórii „najväčší počet najazdených kilometrov-jednotlivci“ odmenený stacionárnym bicyklom, Oto Oravec z MŠO vyhral kategóriu „najväčší počet jázd jednotlivcov“ a odišiel na cestnom bicykli. Ceny poskytla spoločnosť inSPORTline Hungary, zastúpená Ing. Jozefom Borovičom. 20 voľných vstupov na termálne kúpalisko Vadaš získal tím ZŠ Štúrovo s názvom Anička, za víťazstvo v kategórii „najväčší počet najazdených kilometrov – tímy“.
Po oficiálnych záležitostiach deň pokračoval popoludňajším kultúrnym programom, o ktorý sa postarali folklórne súbory Kisbojtár a Pásztortűz, a spevácky zbor Stilla Pectus, všetky zo Štúrova a Tamburáši zo Šurian. Náhodou sa stalo, že medzi účinkujúcimi boli hneď dvaja „okrúhli“ jubilanti. Kisbojtár oslavuje v roku 2015 33. výročie vzniku a Šurianski tamburáši dokonca 90 rokov od založenia tamburášskeho súboru.
S večernými hviezdami prišla aj hviezda Dorrey Lin Lyles s famóznym hlasom a záver dňa patril spomienkovému koncertu, ktorý bol venovaný Szécsi Pálovi, slávnemu maďarskému spevákovi 60-tych a 70-tych rokov.
V sobotu bolo možné po celý deň navštíviť EU-informačný stánok na pešej zóne. Kto chcel mohol si dopoludnia zašportovať, kto nechcel mohol sa prizerať ako športujú iní. Oboje sa dalo robiť na moste Márie-Valérie (beh rodín cez most), na futbalovom štadióne (futbalový zápas Ostrihom-Štúrovo) alebo v športovej hale MŠO.
Popoludní, v kine Danubius, zástupcovia jednotlivých družobných miest predstavili bohatú minulosť aj súčasnosť svojich miest, ich architektonické skvosty, hospodárstvo a prírodné zaujímavosti.
Kultúrny program na pešej zóne v sobotu odštartovali študenti Základnej umeleckej školy Ferenca Liszta a v hanbe neostali ani študenti Súkromnej obchodnej akadémie, ktorí predviedli divadelné predstavenie v anglickom jazyku, s názvom Gate to Freedom. A potom sa opäť roztočil kolotoč hudby a tanca, naplánovaný do neskorých nočných hodín. Hlavnú úlohu v ňom hrali skupiny mladých umelcov z družobných miest, ktorí poskytli divákom fantastický a nezabudnuteľný umelecký zážitok.
Ten kto si chcel po sledovaní kultúrneho programu trochu ponaťahovať nohy mal príležitosť po obidva dni navštíviť remeselnícky trh, alebo urobiť radosť najmenším členom rodiny prehliadkou detských atrakcií.
Za tieto dva mimoriadne vydarené dni patrí vďaka zamestnancom MsÚ, MsKS, MŠO, Mestského múzea a Galérie J. Bartu, kina Danubius, ako aj účinkujúcim v kultúrnych programoch… vlastne všetkým, čo prispeli k tomu aby všetko hladko klapalo. A samozrejme aj Európskej komisii, ktorá na podujatie finančne prispela.
fotogaléria z Dní mesta Štúrovo – piatok
fotogaléria z Dní mesta Štúrovo – sobota
Zdroj:Štúrovčan.sk