Peter Šrámek, chlapec zo Šale, sa pomaličky stáva Štúrovčanom

ŠTÚROVO 17. december 2015 – V nedeľu 20. decembra už po štvrtýkrát vystupuje Peter Šrámek v Štúrove.  Naposledy  mal koncert v Mestskom kultúrnom stredisku a krstil tu aj svoje prvé CD-čko. Doteraz sa všetky jeho vystúpenia končili obrovským úspechom.  Talentová súťaž Rising Star zmenila život mnohým účinkujúcim. Nebolo to inak ani s Petrom Šrámkom zo Šale, ktorý teraz dostáva ponuky na vystúpenia z dvoch štátov. Chlapca, ktorý sa ešte len učí po maďarsky milujú nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku.
peter sramek 4 20151217 1905537062

Hovorí sa, že rodičia si skôr či neskôr všimnú ak majú talentované dieťa. Aj s tebou to bolo tak?
Ak sa dobre pamätám môj hudobný talent si všimli keď som mal osem rokov a hudbu študujem do dnes. Momentálne som žiakom Bratislavského Umeleckého Konzervatória.
Býva zvykom, že sa talentovaní ľudia zúčastňujú talentových súťaží?
Pravdepodobne áno, aj ja som sa zúčastnil viacerých talentových súťaží napríklad Česko-Slovensko má talent alebo slovenský X-Factor, ale na týchto súťažiach sa porota zaoberala skôr mojim oblečením a výzorom, ako mojim hlasom.
Prekvapujúce bolo aj to, že minulý rok si sa zúčastnil na Lyrickom Hudobnom festivale v Kolárove a to s pesničkou maďarského speváka Zambó Jimmyho, dokonca po maďarsky, napriek tomu, že maďarský jazyk ešte dobre neovládaš. A aj tak si získal dve ocenenia.
Za ocenenia na festivale môžem poďakovať hlavne publiku a čo ma najviac potešilo  je, že som dostal aj Cenu divákov. Po maďarsky ľahšie spievam, nakoľko keď sa naučím text hudby, hudbu už počujem v ušiach, v hlave a môžem sa sústrediť na pesničku. Takto dokážem podať sto percentný výkon. Ľahšie spievam po maďarsky  ako po anglicky, lebo maďarské slová sú melodickejšie.
Po súťaži Rising Star si chodil si od vystúpenia k vystúpeniu. Nie je ťažké pamätať si kde a kedy máš vystupovať?
Som vďačný svojmu manažérovi a mojej matke, ktorí mi vo všetkom pomáhajú.
Tvoja mama hovorí dobre po maďarsky, pomáhala ti dorozumieť sa keď si súťažil v Rising Star, ale počul som, že už sa intenzívne učíš maďarský jazyk.
Áno, moja mama má maďarské korene,  môžem jej za veľa ďakovať, veľa mi pomáhala spolupracovať s maďarskými médiami.
peter sramek 3 20151217 1313985732
Čítal som aj to, že s pomocou tvojej matky si si veľa prečítal o Zambó Jimmym. Čo všetko ti dali jeho pesničky?
Usiloval som sa prečítať si o ňom čo najviac a keď som sa zoznámil s Árpádom Zambóom, mama mu povedala ako veľmi milujem Jimmyho pesničky a viem ich aj zaspievať. V prvom momente ani  nechcel uveriť, že je tu jeden slovenský chalan, ktorý nerozpráva po maďarsky, ale vie zaspievať jeho pesničky. Poslal ma na pódium a veľmi som všetkých prekvapil. Vtedy sa začalo priateľstvo medzi mnou a rodinou Zambóovcov, ktoré trvá do dnes.
Maďarské bulvárne médiá ťa považujú za slovenského Jimmyho.
Je to dobrý pocit, že maďarské médiá mi dali meno Slovenský Jimmy, myslím si, že je to pre mňa česť. Smrť Jimmyho zanechala v ľuďoch prázdny priestor. Jeho pesničky oslovili milióny ľudí a s textami jeho piesní sa mnohí identifikovali. Bol človekom srdca, ktorý úprimne spieval o šťastí a nešťastí, o láske, o základných veciach života. Ako spevák, aj ja by som rád prešiel podobnou cestou a mojimi pesničkami by som chcel robiť ľuďom radosť. Svojimi vlastnými pesničkami by som chcel nastaviť latku vysoko, tak zo strany hudby, ako aj textu. Chcel by som pracovať s takými skladateľmi, ktorí by napísali pre mňa také pesničky, ktoré majú svoju silu, váhu. Zo strany emócií, textu aj hudby.
Nehovorili sme ešte o tom, čo ti dala súťaž Rising Star. Ako si sa o nej dozvedel?
Árpi Zambó mi povedal o súťaži a Zambóovci ma povzbudzovali, aby som sa zúčastnil. Súťaž mi ponúkla nové možnosti a pomohla mi v realizácii mojich snov. Prostredníctvom televízie ma spoznalo veľa ľudí a tým pádom sa aj môj život trošku zmenil. Toto bola prvá taká súťaž, kde sa nepozerali na môj výzor, ale na môj hlas a na môj výkon. Samozrejme, že teraz keď sa to už skončilo mi trošku chýba, ale každá súťaž sa raz skončí. Aj takto po súťaži by som sa chcel poďakovať každému, kto svojim hlasom podporoval môj postup. Myslím si, že tretie miesto je veľmi slušný výsledok a som vďačný osudu, že sa mi to všetko podarilo.
Ak to teda chápem správne si na začiatku cesty, v priebehu ktorej by si chcel spievať vlastné pesničky a ľudom  tvojou hudbou robiť radosť?
Áno, časom by som chcel spievať vlastné pesničky a ak ste zvedaví na to, s kým by som rád pracoval, prišlo by do úvahy veľa mien. Mám priateľov, ktorí mi pomáhajú, aby som spolupracoval s vhodnými skladateľmi. Rád by som spieval duett s takými speváčkami, ako Kati Kovács, Zsuzsa Koncz, ale rád by som spolupracoval aj s Bélom Jankaim, ktorý hrával na syntetizátore spolu s Jimmym Zambó. Nedávno som sa stretol aj so Zoltánom Pálmaim, ktorému sa veľmi páčilo ako spievam.
peter sramek 2 20151217 2024774159
Svoju hudobnú kariéru si predstavuješ v Maďarsku, alebo na Slovensku?
Samozrejme v Maďarsku, ale ochotne prídem vystupovať aj na Slovensko. Tak sa mi vidí, že po súťaži mám väčšie možnosti v Maďarsku, aj manažéra mám maďara. Dúfam, že sa mi podarí spolupracovať s veľmi dobrými maďarskými skladateľmi.
Aké sú maďarské dievčatá?
Bol som prekvapený s akou láskou ma prijali. Rady sa so mnou fotia a ani sa mi nechce veriť, že za taký krátky čas som sa stal jedným z ich favoritov. Vždy sa usilujem byť láskavý ku každému, lebo môjmu publiku môžem ďakovať, že chodím na vystúpenia a môžem pre nich spievať. Všade kam ma pozývajú idem s citom a so srdcom a moje pesničky spievam s láskou. Zvlášť sa teším tomu, že moje pesničky majú rady rôzne vekové skupiny. Chcel by som sa poďakovať každému, kto mi napísal, za ohromné množstvo listov, ktoré deň čo deň dostávam od mladých v mojom veku, ale takisto aj od starších. Prosím každého, buďte trpezliví, sľubujem, že každému odpoviem.
Máš priateľku?
Nie, momentálne nie, ani nemám teraz čas na súkromný život, lebo je tu škola a vystúpenia.
Nedávno si dostal čestný diplom od mesta Šaľa preto, že si zastupoval svoje mesto v súťaži Rising Star a aj týmto si propagoval dobré meno svojho mesta.
Aj mňa to prekvapilo, ale bol to dobrý pocit, že som mohol prevziať čestný diplom od primátora mesta Šaľa  a, že týmto uznali môj výkon.
Vo svojom kalendári máš čím ďalej, tým viac vystúpení aj tu na Slovensku. Čoskoro, tj. 20. decembra znovu vystupuješ v Štúrove, toho roku po štvrtý krát sa môže stretnúť s tebou publikum. Už aj žartovali, či sa nenasťahuješ do Štúrova.
Áno, verím, že všetci sa budú cítiť skvele. Teším sa na každé vystúpenie, lebo takto sa môžem stretnúť s tými, ktorým sa páči hudobný štýl, čo zastupujem.
 
Ďakujem za rozhovor.
 
Lajos Telek
fotografie: Melinda Németh

Related Posts

Ad Widget

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook
RSS
Follow by Email