Podvodníci opäť útočia. Tentoraz sa obeťou stala 80 ročná žena z Čaky v okrese Levice

ŠTÚROVO/Čaka 17.máj 2017 – Okolo obeda zabúchal na bránu rodinného domu v tejto obci neznámy muž. Vraj prináša 80 ročnej majiteľke príplatok za zdravotnú pomôcku – barlu.
policia - ilustracna fotografia 20140110 1312589354

Z dvestoeurovej bankovky však potreboval vydať sto  eur. Pani preto po peniaze zašla do spálne. Muž ju pritom sledoval. Keď vyšli von z domu oslovila domácu pani cudzia žena a odviedla tak jej pozornosť. To využil podozrivý muž a vrátil sa späť do domu. Odniesol si odtiaľ finančný obnos a dve vkladné knižky.
Vyšetrovateľka odboru kriminálnej polície v Leviciach vedie v tomto prípade trestné stíhanie vo veci pre zločin krádeže.  V prípade prebieha vyšetrovanie.
Len pred týždňom polícia prostredníctvom médií upozorňovala seniorov na opatrnosť pri komunikácii s cudzími ľuďmi. Policajní preventisti sa zúčastňujú besied s dôchodcami, či už v domovoch dôchodcov, alebo na rôznych podujatiach, kde im neustále opakujú ako sa nestať obeťou.  Vidíme však, že to nestačí. Všetci sa musíme pričiniť o to, aby boli naši blízki v bezpečí.
 

policia 1 20170517 1108053053Krajské  riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre

UPOZORŇUJE OBČANOV

Na základe neustáleho zaznamenávania trestnej činnosti páchanej na osobách vyššieho veku (senioroch), polícia upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, nakoľko môže ísť o podvodníkov a zlodejov. V súčasnom období polícia zaznamenáva  prípady, kedy neznáme osoby (páchatelia) volajú starším osobám na pevnú linku alebo mobil  a predstavujú sa v telefóne ako ich príbuzní alebo známi (najčastejšie vnuk, brat, vnučka, syn a podobne). Žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpa auta, nehnuteľnosti, či vyplatenie dlhu) a ubezpečujú ich, že peniaze v krátkej dobe vrátia. Páchatelia volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, či naozaj volá jeho skutočný príbuzný alebo známy.  Ak senior nemá doma peniaze, sú mu ochotní poslať aj taxík, aby išiel vybrať peniaze do banky. Následne uvedú, že kvôli zaneprázdnenosti nemôžu prísť pre peniaze a preto posielajú kolegu, asistentku alebo inú osobu. Polícia preto odporúča seniorom, aby si vždy overili, či naozaj volá ich skutočný príbuzný a aby peniaze nedávali cudzím osobám, aj keď tvrdia, že ich za nimi posiela ich príbuzný, či známy.

Polícia ďalej upozorňuje, že páchatelia oslovujú seniorov aj pod inými vymyslenými legendami (zámienkami) za účelom, aby od nich podvodne vylákali peniaze alebo ich okradli o ich celoživotné úspory. K najznámejším legendám patrí, kedy páchatelia vystupujú ako pracovníci elektrární, vodární, plynární, sociálnych úradov, či iných inštitúcií, ktorí prišli vrátiť preplatok, vyplatiť sociálny príspevok, zvýšiť dôchodok alebo kontrolujú stav elektromeru a podobne. Tiež vystupujú ako cudzinci, ktorí sa pýtajú na cestu do nemocnice a následne pýtajú peniaze na operáciu ich príbuzného, ktorý mal dopravnú nehodu  a leží v nemocnici v kritickom stave. V neposlednom rade vystupujú ako rôzny predávajúci a na ponúkaný tovar (napr. vlnené prikrývky, masážne stroje, zdravotnícke pomôcky) ponúkajú výrazné zľavy alebo darčeky zadarmo. Polícia upozorňuje, že v  mnohých prípadoch môže ísť o podvodníkov, ktorí cielene oslovujú seniorov, snažia sa získať ich dôveru, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli ich okradnúť o nemalé finančné prostriedky, šperky alebo iné cennosti. Polícia preto odporúča, aby seniori nevpúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote a nevyberali pred nimi peniaze, ktoré majú odložené doma, nakoľko páchatelia ovládajú veľa spôsobov ako odlákať ich pozornosť a v nestráženej chvíli ich okradnúť o celoživotné úspory.

KR PZ Nitra

Related Posts

Ad Widget

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Facebook
RSS
Follow by Email